wtorek, 6 czerwca 2017

Przeglad bibliotekarski #2

Przedstawiam Wam kojejny przeglad bibliotekarski. Tym razem bedzie o ksiazkach z biblioteki, ktore udalo nam sie przeczytac w Maju. Zapraszam.


Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci (Autor: Grzegorz Kasdepke, Wyd. Literatura)/ Filip, Pusia i nowy przyjaciel (Autor: Elzbieta Zubrzycka, Wyd. Gdanskie Wydawnictwo Psychologiczne)/ Aniolki kota Cagliostro. Kot w worku (Autor: Jaroslaw Mikolajewski, Wyd. Media Rodzina)/Siedmiu Wspanialych i szesc innych, nie calkiem nieznanych historii (Autor: Roksana Jedrzejewska-Wrobel, Wyd. Bajka)/ Rozga (Autor: Grzegorz Kasdepke, Wyd. Literatura)

"Rozga" to zdecydowanie moj faworyt. Bardzo, ale to bardzo podobala mi sie ta ksiazka. Madra, aczkolwiek niewesola ksiazka. To opowiesc o malym chlopcu, Kornelu. Wychowuje go mama i ojczym, tata mieszka w Londynie, zostawil mame jak jeszcze byla w ciazy. Mimo to, chlopiec odwiedza ojca w Anglii i zastanawia sie, dlaczego Babcia nazywa go tchorzem, skoro nic nie wskazuje na to, ze tata sie czegos boi... Kornel marzy o tym, aby na Boze Narodzenie dostac w prezencie psa. Na kilka tygodni przed swietami Kornel dostaje od ojczyma smycz, o ktora musi dbac i wyprowadzac kilka razy dziennie. Jesli dowiedzie, ze jest odpowiedzialnym chlopcem, mama z ojczymem zastanowi sie nad prawdziwym zwierzakiem. Zgodnie z umowa, chlopiec opiekuje sie codziennie smycza. Podczas spacerow zaprzyjaznia sie z emerytowanym nauczycielem. Bardzo szybko staje sie obiektem kpin swoich rowiesnikow... To ksiazka o dzieciecych marzeniach i ich urzeczywistnianiu. Ksiazka o zagubieniu doroslych i nielatwych decyzjach.

Mikolaj wsrod tej piatki najwyzsze noty dal "Siedmiu wspanialym". To zbior kilku opowiadan opartych na znanych bajkach, poruszajacych problemy bliskie wspolczesnym dzieciom. Ksiazka jak najbardziej terapeutyczna, uczaca prawdziwych wartosci, opowiadajaca o potrzebie akceptacji, szacunku i milosci. Polecam nie tylko dla dzieciom, ale i rodzicom.

Kasdepke uwielbiamy, ale Bon czy Ton jakos meczylismy... Mialam wrazenie, ze dla Mikolaja byla zbyt chaotyczna. Moze gdyby opisywane watki bylyby dluzsze byloby inaczej. Mimo to polecam i od razu informuje, ze po przeczytaniu ksiazki Mikolaj nie zamienil sie w bardziej kulturalnego czleka.

"Filip, Pusia i nowy przyjaciel" to pieknie zilustrowana, pelna ciepla opowiesc o przyjazni zajaczka, labedzia i psa- ich nowego przyjaciela. O poswieceniu, wiernosci, wspolpracy, rownosci, zlosci i wzajemnym szacunku. Zdecydowanie warto po nia siegnac.

I na koniec sympatyczny kot Cagliostro, ktory tym razem wzywa szostke mlodych detektywek do Katanii, na Sycylie. W przeciwienstwie do innych ksiazek z tej serii, tym razem jedynym winnym zaistalej sytuacji jest sam Cagliostro. Polecamy!


Moj Cien (Autor: Melanie Rutten, Wyd. Wytwornia)/ Basia i moda (Autor: Zofia Stanecka, Wyd. Egmont Polska S.A.)/ Basia i telewizor (Autor: Zofia Stanecka, Wyd. Egmont Polska S.A.)/ Ale ja tak chce (Autor: Beata Ostrowicka, Wyd. Literatura)/ Apollo 11. O pierwszym ladowaniu na Ksiezycu (Autor: Ewa Nowak, Wyd. Egmont Polska S.A.)

Ksiazek o Basi nie da sie nie lubic. My je po prostu uwielbiamy! Za ta niedoskonalosc przede wszystkim.

Apollo 11 to ksiazeczka z trzeciego poziomu serii "Czytam sobie- Polykam strony". Miko jak na razie czyta te z poziomu 1, wiec ta musialam przeczytac mu ja. Ksiazka opisuje pierwsza w ludzkosci wyprawe na ksiezyc poczawszy od przygotowan, startu, wyprawy i powrotu na Ziemie. Podobala sie Mlodemu, oj podobala, bo On lubi takie klimaty ;)

Przy czytaniu "Moj cien" bardzo sie wzruszylam, Mikolaj na szczescie mniej. To historia o dorastaniu dzieci i rodzicach, ktorzy pewnego dnia musza wypuscic je w swiat. Opowiada o potrzebie niezaleznosci, o akceptacji, o milosci. Przepiekne ilustracje i niezwykle madra tresc.

Po "Ale ja tak chce" powinien siegnac kazdy! Pouczajaca ksiazka o tolerancji, przyjazni i szacunku do innego czlowieka.


Aniolki kota Cagliostro. Syreni spiew (Autor: Jaroslaw Mikolajewski, Wyd. Media Rodzina)/ Bodzio i Pulpet (Autor: Grzegorz Kasdepke, Wyd. Nasza Ksiegarnia/Sama. Listy z piwnincy (Autor: Grzegorz Kasdepke, Wyd. Muza S.A.)/ Basia i narty (Autor: Zofia Stanecka, Wyd. Egmont Polska S.A.)/ Basia i biwak (Autor: Zofia Stanecka, Wyd. Egmont Polska S.A.)

"Sama. Listy z piwnicy", to kolejna juz ksiazka, gdzie dziecko jest wychowywane bez ojca... Zaczynam sie zastanawiac czy to teraz taki trend w dzieciecych ksiazkach? Ktos mnie moze oswieci o co biega?
Ksiazka zapada w pamiec, moze nie dziecka, bo mam wrazenie, ze forma jest zbyt skomplikowana, ale napewno rodzica. Glowna bohaterka jest mala Karinka, ktora cierpi z powodu rozpadu malzenstwa rodzicow. Jest samotna, ale nie tylko ona, jej mama rowniez. Opowiesc o Karince porusza bardzo trudny temat, o ktorym czasami ciezko rozmawiac z dziecmi. Warto.

"Bodzio i Pulpet" to ksiazka 'z jajem'. Jesli lubicie sie smiac, koniecznie po nia siegnijcie!

Cagliostro tym razem zabiera nas i swoje detektywki do Warszawy. W ksiazce procz detektywistycznego watku, dowiemy sie troche o historii miasta, poznamy legende o syrence i kilka turystycznych miejscowek. Mikolaj jest wielkim fanem tych ksiazek!

A o Basiach pisac nie trzeba, bo ilez mozna o nich pisac dobrych slow? Sa swietne! Tyle.


Detektyw Mis Zbys na tropie. Kosmos to za malo (Autor: Maciej Jasinski, Wyd.Kultura Gniewu)/ Zmyslacz  (Autor: Eliza Piotrowska, Wyd. Muza S.A.)/ O kroliku, ktory chce zasnac (Autor: , Wyd. Sonia Draga)/ Gdy pada deszcz. Przejscie (Autor: Zofia Stanecka, Wyd. Egmont Polska)/ Latajacy Smerf (Autor: Peyo, Wyd. Egmont Polska)

Z tej piatki absolutnym zwyciezca okazaly sie smerfy, ale nie byle jakie, bo w komiksowej wersji. "Latajacy Smerf" byl rewelacyjny! Przeczytalismy go jednym tchem na parkowej lawce od razu po wyjsciu z biblioteki. To zdecydowanie nie ostatni komiks z tej serii, ktory u nas zagoscil. Ta ksiazka rozsmieszy Was do lez! Polecamy i to bardzo, tymbardziej, ze teraz Smerfy przezywaja ostatnio swoja druga mlodosc.

Ciekawa bylam ksiazki "O kroliku, ktory chce zasnac", ktora uzyskala status swiatowego bestsellera. I co? Troche mnie rozczarowala. To niewatpliwie ksiazka inna niz wszystkie, ktora nalezy czytac stosujac sie do wskazowek autora. To ksiazka pelna psychologicznych sztuczek, ktore maja pomoc dziecku sie wyciszyc i zasnac. Poza niezrecznosciami jezykowymi, ktorych w opowiadaniu jest dosc sporo, wszechobecnym slowem "juz", ktore mnie troche draznio i ilustracjami, ktorych dziecko ma nie ogladac (po kija je tam umieszczali???) ksiazke jest znosna.
Jestescie ciekawi czy Mikolaj zasnal? Nie, ale musze przyznac, ze zaczal ziewac, a to juz cos.

"Zmyslacz" to madra ksiazka, na pewno warta uwagi i kolejna (!!!), ktorej bohaterem jest dziecko wychowywane przez jednego z rodzicow. Opowiada o Pawle, ktory wymysla nieprawdopodobne historie o swoim tacie- superbohaterze .
Pewnego dnia koledzy z klasy przylapuja go na zmyslaniu. Fikcja rowniez okazuje sie byc tata, ktorego Pawel nie ma. Od tamtej pory chlopiec zamyka sie w sobie, a w klasie robi sie nudno. Co sie dzialo dalej, nie zdradze, dodam tylko, ze ksiazka dobrze sie konczy.

"Detektyw Mis Zbys na tropie. Kosmos to za malo" to zabawny komiks opisujacy przygody pary detektywow. Po komiksie ze smerfami, ten wydal nam sie taki jakis ubogi.

"Gdy pada deszcz. Przejscie"- krotka, ale interesujaca fantastyczna opowiesc o malej Gai, ktora pewnego dnia, razem z swoja sasiadka- elfia krolowa wybiera sie do magicznej krainy. Piekne ilustracje!

2 komentarze:

  1. Gdy byłam dzieckiem, nie było tylu cudnych książek. Teraz jako mama dwójki mogę nadrabiać :)
    Pozdrawiam
    http://swiatloczulafotografia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Ja mam to samo z tym nadrabianiem ;)
      Pozdrawiam

      Usuń

DZIEKUJE ZA KOMENTARZ!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...