wtorek, 7 stycznia 2014

Mowa ciala u dzieci

Ruch oczu, kontakt wzrokowy lub tez jego brak, 400 roznych usmiechow, 250 tysiecy roznych wyrazow twarzy, tysiace roznych gestow i postaw ciala oraz jedno dziecko.
Twoje dziecko.
Jeszcze zanim nauczylo sie mowic, bezblednie potrafilo odczytac Twoje emocjonalne nastawienie. Za pomoca niewerbalnego przekazu, ktory nie podlega naszej swiadomej kontroli wiedzialo, kiedy jestesmy szczesliwi, podekscytowani, smutni czy zli.
Czytalo nas jak otwarta ksiege, a czy my- rodzice potrafimy odczytac mowe ciala wlasnego dziecka? 

Jak sie okazuje, nie wszyscy. 
Wielu z nas ma z tym problem, poniewaz w momencie, kiedy nasze dziecko zaczyna mowic (2-3 lata), koncentrujemy sie bardziej na wypowiadanych przez niego slowach, anizeli na interpretacji sygnalow, ktore poprawnie odczytane moga nam pomoc lepiej zrozumiec jego potrzeby (W Londynie zaczeto nawet prowadzic warsztaty zajmujace sie ta tematyka! Odbiorcami sa rodzice i wychowawcy dzieci w wieku przedszkolnym.). 

Bogaty jezyk ciala oraz gestykulacja jest wazna dla wszystkich dzieci i niezbededna dla tych maluchow, ktorych mowa jeszcze nie jest na zbyt zaawansowanym poziomie.
Wielu ekspertow uwaza, ze dziecieca komunikacja niewerbala rzadko kiedy klamie. Jest wolna i spontaniczna. Z uwagi na mniejsze napiecie miesni twarzy u dzieci oraz brak wyuczonego zachowania moze byc duzo latwiejsza do odczytania niz u doroslych. 

Maly slownik dzieciecego jezyka ciala: 
- Przestraszone dzieci skromnie sie usmiechaja, w towarzystwie zwykle pochylaja do przodu glowke, stoja w bezruchu i naduzywaja slowa "tak".
- Nadpobudliwe dzieci dotykaja swojego ciala, sa troche wycofane przy rowiesnikach, kurczowo trzymaja sie kogos lub czegos oraz bardzo czesto mrugaja oczyma.
- Wstydliwe dzieci unikaja kontaktu wzrokowego i trzymaja bezpieczna odleglosc od reszty grupy.  Ich cialo jest czesciowo odwrocone od obecnych. 
- Przyjazne dzieci szukaja kontaktu z innymi poprzez studiowanie twarzy, kopiowanie mowy ciala oraz szukanie bliskosci z obecnymi.
- Rozzloszczone dzieci ignoruja towarzystwo, stoja twardo na ziemi, pochylaja sie lekko ku nam lub obracaja sie tylem by ukryc swoja zlosc. 
- Dzieci, ktore chca cos powiedziec zwykle obserwuja twarz, oczy i usta.

Zrodlo:
"Child of Our Time" - Tessa Livingsote, Robert Winston

Polecam rowniez interesujacy artykul autorstwa Joe Navarro- klik.

8 komentarzy:

  1. Ale świetny post! Wyobraziłam sobie moją Natalką, która wyraża swoje emocje ciałem, tak jak piszesz, kiedy chce mi coś powiedzieć obserwuje moją twarz, oczy i usta ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obserwacja twarzy i u nas ma miejsce :) Zwykle praktykuje to wtedy, kiedy z kims rozmawiam... tak jakby czekal na swoja kolej :)

      Usuń
  2. w każdym z tych opisów widzę coś z E.
    ale to prawda bardziej skupiamy się na słowach niż gestach.
    muszę nad tym popracować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie ja również się przyłapałam na tym, że odkąd córka dużo mówi, mniej studiuje jej mowę ciała.

      Usuń
    2. Ja tez przyznaje sie do tego bez bicia. Przestalam koncentrowac sie nad Mikusiowymi gestami... Pora na obserwacje!

      Usuń
  3. Ja czasem dzięki obserwacji gestów mogę rozgryźć co Fabi próbuje mi powiedzieć :) Chociaż czasem i to nie pomaga ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uczestnictwo w takich warsztatach to byłoby COŚ! Bardzo ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
  5. a jak sie to ma w rzeczywistosci...? Bo nasza Antonowka z okresu nie,nie,nie przeszedl na tak, tak, tak i na pewnie nie jest dzieckiem przestraszonym...raczej na odwrot. Hmmmm

    OdpowiedzUsuń

DZIEKUJE ZA KOMENTARZ!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...