Pyta o pogode, anatomie czlowieka, zwierzeta, wulkany, o to jak powstaja ludzie, deszcz, snieg, huragany czy tornada. Pyta o t-rexa, budowe ziemii, uklad sloneczny, przewod pokarmowy, smierc, wojny, katastrofy, bezdomnosc, glod na swiecie, samoloty, ekologie, pory roku, karnawal w Rio, stratosfere, miejsca, budynki czy kraje... Moje dziecko pyta doslownie o wszystko!
Nie ma dnia by nie padly pytania typu: co, gdzie, kiedy, po co, jak i dlaczego.
Jest bardzo ciekawy swiata... I dobrze!
Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzuje wrodzona ciekawosc tego co je otacza, a my jako rodzice cierpliwie powinnismy odpowiadac na te nurtujace maluchow pytania (wiem, wiem... ciezko jest gdy setny raz w ciagu godziny slyszycie "dlaczego"...jednocze sie w bolu ;) ).
Czasami eksperymenty i zabawy badawcze staja sie bardziej fascynujaca forma odpowiedzi i wlasnie w taki sposob ostatnimi czasy staram sie zaspakajac ciekawosc mojego dziecka i przy okazji rozwijac w nim umiejetnosc myslenia przyczynowo-skutkowego.
Eksperymenty, ktore robimy mozna przeprowadzic w domowych warunkach, a potrzebne do nich materialy bez problemu znajdziecie w domu.
Zaczarowany worek.
Potrzebujemy: woreczka z zipem, wody i dobrze naostrzonych kredek.
Do worka wlewamy wode i dokladnie zamykamy zip.
Bierzemy kredke i powoli przekluwamy scianke worka...potem druga, tak by oba koce kredki byly na zewnatrz. Czary mary.... worek nie przecieka!
Dlaczego? Podstawowym budulcem tego typu workow sa polimery syntetyczne czyli substacje chemicze o bardzo duzej masie czasteczkowej. Lancuchy czasteczek rozciagaja sie wokol kredki, a nastepnie zaciskaja sie wokol niej, wiec woda nie ucieka, gdy kredka jest w miejscu.
Dmuchany balon.
Potrzebujemy: butelke, balon, ocet i sode oczyszczona.
Do wnetrza balonu wsypujemy kilka lyzeczek sody oczyszczonej (mozemy do tego wykorzystac lejek). Do butelki wlewamy 1/3 szklanki octu. Na szyjke butelki nakladamy balon i delikatnie wsypujemy sode do wnetrza butelki. Balon natychmiast wypelnia sie powietrzem i rosnie!
Dlaczego?
Wedoroweglan sody zmieszany z kwasem octowym wytwarza dwutlenek wegla, a ten automatycznie "dmucha" nam balon.
To jak bedzie?
Zamieniacie swoje domy w laboratoria?
Wedlug moich obliczen naszych eksperymentow starczy nam na 3-4 tego typu postow, ale biorac pod uwage fakt, ze wciaz eksperymentujemy mozecie liczyc na lawine eksperymentalna!
Bedzie sie dzialo! (niech ja tylko znajde czas.... ;) )
wow jestescie suupppeerrr!!
OdpowiedzUsuńWy rowniez :)
Usuń